Zapobieganie wystąpienia chorób żył
Na powstanie chorób naczyń żylnych ogromny wpływ ma nasz styl życia. Czynnikami sprzyjającymi są: nieprawidłowe odżywianie, nadwaga, wykonywanie większości czynności w pozycji stojącej i siedzącej.
Należy wykorzystać każdą okazję, aby podczas dłuższego okresu siedzenia lub stania zmieniać pozycję kończyn dolnych i uaktywniać pracę mięśni poprzez np. prostowanie nóg, poruszanie stopami, wspinanie się na palce i opadanie na pięty.
Jeśli to możliwe należy jak najczęściej korzystać ze spacerów na świeżym powietrzu. Spacer to naturalna metoda ćwiczenia mięśni nóg. Pamiętaj o prawidłowym ubiorze zapewniającym swobodę ruchów.
Prawidłowa masa ciała pomaga uniknąć dolegliwości żylnych. Zaleca się więc spożywać potrawy niskokaloryczne, obfitujące w błonnik, z niską zawartością soli.
Należy całkowicie zaprzestać palenia tytoniu.
W czasie długich podróży należy pić dużo płynów, ale nie alkoholu. Korzystać z dostępnej przestrzeni dla nóg i dużo poruszać stopami. Starać się przyjmować pozycję stojącą, lub gdy to możliwe robić przerwy (np. podczas podróży samochodem).
Zestaw ćwiczeń
Codzienne ćwiczenia przyczyniają się do prawidłowego przepływu krwi. Dzięki nim ulegają wzmocnieniu mięśnie kończyn dolnych, a tym samym poprawia się wydolność żylna. Jedynie aktywna postawa w trakcie trwania terapii może przyczynić się do skutecznego złagodzenia dolegliwości.
Ćwiczenie 1
Ćwiczenie rozpoczynamy w pozycji leżącej na plecach. Podciągamy prawą nogę zgiętą w kolanie do klatki piersiowej. Obejmujemy prawą dłonią stopę, następnie prostujemy nogę w kolanie jednocześnie przesuwając dłoń, wywierając lekki ucisk wzdłuż kostki, podudzia i uda. W taki sam sposób „masujemy” lewą kończynę dolną. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy.
Ćwiczenie 2
Leżymy rozluźnieni na plecach z rękoma założonymi za głową. Podciągamy obie nogi zgięte w kolanach do klatki piersiowej. Prostujemy prawą kończynę dolną pionowo do góry, a następnie opuszczamy wyprostowaną powoli na podłogę. To samo wykonujemy z lewą kończyną dolną. Ćwiczenie powtarzamy 5 razy.
Ćwiczenie 3
Leżymy płasko na plecach, ręce trzymamy wyprostowane wzdłuż tułowia. Podnosimy obie nogi do góry i „pedałujemy” w powietrzu (jak na rowerze). Kolana powinny znajdować się jak najbliżej klatki piersiowej, a nogi prostowane jak najwyżej pionowo do góry. Ćwiczenie należy wykonywać około 20 sekund.
Ćwiczenie 4
Leżymy wyprostowani na plecach, ręce założone za głową. Prostujemy palce stóp, na zmianę prawej i lewej nogi, jak najdalej w kierunku podłogi następnie zginamy do góry. Ćwiczenie powtarzamy około 20 razy.
Ćwiczenie 5
Leżąc na plecach podnosimy kończyny dolne pionowo do góry. Zakreślamy stopami małe okręgi (na zmianę na zewnątrz i do środka). Ćwiczenie można wykonywać z nogami leżącymi płasko na podłodze. Powtarzamy je kilkakrotnie.
Konsultacja: Dr n.med Jacek Bil
Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie.