Szczepienia przeciwko grypie
Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz ochronić przed nią innych.
Zaszczep siebie i swoją rodzinę przeciwko grypie, a ponadto:
- przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie klaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową
- poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki w podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk
- jeśli chusteczki jednorazowe lub żel włąsnie Ci się skończyły, kichaj lub kaszl w zagięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem
- w środkach transportu zbiorowego unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia
- unikaj bliskiego kontaktu „twarz w twarz” z innymi podróżnymi
- unikaj masowych zgromadzeń
- zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń.
Nie lekceważ grypy – chroń siebie i innych – przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo – stawowe, kaszel, ból gardła zostań w domu, w przypadku nasilenia objawów – zwłaszcza wystąpienia duszności – niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
SZCZEPIENIE to najskuteczniejsza metoda zapobiegania powikłaniom po grypie.
- 20-30% dzieci w każdym sezonie choruje na grypę (szacunki WHO). Niemowlęta wymagają hospitalizacji z powodu grypy równie często, jak osoby starsze chorujące przewlekle. Dzieci do 2 roku życia najbardziej narażone są na powikłania grypowe, m.in. zapalenie ucha środkowego.
- 80% zgonów z powodu grypy w niektórych sezonach dotyczy osób powyżej 60 roku życia. Osoby obarczone dwoma i więcej czynnikami ryzyka (np. wiek i choroba przewlwkła) mają 202 razy większe ryzyko powikłań i śmiertelność z powodu grypy.
- Osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i astmą z powodu grypy narażone są na zaostrzenia tych chorób, na zwiększoną liczbę hospitalizacji, a nawet zgon.
- Osoby leczące się z powodu chorób układu krążenia, w sezionie grypowym, mają 2-3 krotnie większe ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego, narażone są na wzrost liczby hospitalizacji i zgonów z powodu udaru mózgu i zawału.
- Osoby chorujące na cukrzycę w porównaniu do osób zdrowych mają 6-krotne większe prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz 3-krotne większe ryzyko zgonu z powodu zapalenia płuc lub grypy.
- 32% ciężarnych chorujących na grypę wymaga hospitalizacji. 9% hospitalizowanych z powodu grypy kobiet w ciąży wymagało leczenia na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM).
- 1 kichnięcie to około 3 000 kropelek z wurusem pędzącym 167 km/h. Z powodu grypy, na świecie średnio co minutę umiera jedna osoba.