Punkt Pobrań Materiałów Biologicznych

Punkt Pobrań Materiałów Biologicznych czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 8.30

Na pobranie krwi należy zgłosić się rano, między godziną 7:15 a 8:30. Pacjent powinien być na czczo tzn. Można pić jedynie wodę. Przed pobraniem krwi zaleca się kilkuminutowy odpoczynek i unikanie wysiłku fizycznego.

W przypadku badania cholesterolu całkowitego, HDL, LDL i trójglicerydów (tzw.LIPIDOGRAM) na 2-3 dni przed badaniem należy wstrzymać się od spożycia alkoholu. W dniu poprzedzającym badanie ostatni posiłek (lekko strawna kolacja) powinien być przyjęty około godziny 18:00.

Doustny test tolerancji glukozy

Krew do badania pobiera się dwukrotnie/ew. trzykrotnie: na czczo, po 1h lub/i 2h od obciążenia 50g, ew.75g glukozy (wg wskazań lekarza). Pierwszy raz krew pobiera się na czczo. Po pobraniu należy wypić roztwór glukozy w ciągu 5 minut, po wypiciu czy w określonych odstępach czasu następują kolejne pobrania.

Badanie moczu

Przed planowanym badaniem moczu należy zaopatrzyć się w jednorazowy pojemnik do badania moczu, w przypadku wykonywania badań bakteriologicznych, zakupiony pojemnik musi być jałowy. Przed pobraniem moczu do badań laboratoryjnych powinno się unikać wysiłku fizycznego, nie zaleca się pobierania moczu do badań laboratoryjnych w trakcie krwawienia miesiączkowego oraz 2-3 dni przed i po menstruacji.
Mocz do badań laboratoryjnych powinien być pobrany po dokładnym umyciu zewnętrznych narządów płciowych przy użyciu ciepłej wody i mydła.
Do badania ogólnego należy przynieść pierwszą, poranną próbkę moczu. Mocz należy pobrać z tzw. środkowego strumienia: pierwszą porcje moczu należy oddać do toalety, następną porcję oddać do wcześniej przygotowanego pojemnika, końcową porcję moczu znów należy oddać do toalety.